IMG_5418[1]

Makedonya – Skopje ( Üsküp ) – Ohrid Gezi Notları

Yayınlama: 28 Mart 2013

Uzun süredir blog’a birşeyler yazmak istiyor fakat rahat zaman bulamıyordum.

Aslında yazmak sorun değilde, bir işi yapmış olmak için yapmaktan çok hoşlanmıyorum.

İnsanlar okurken keyif almalı, onlara bir şeyler aktara bilmeliyim ki harcamış olduğumuz zamanın kıymeti olsun. Hayat öyle ya da böyle devam ediyor ve yazmam gereken bir şey varsa canım da isterse zaten yazarım diye düşünüyorum. Kısmet’te bu güneymiş..

Bu yazım da Makedonya tatilinde edindiğim tecrübelerimi paylaşmak ve o taraflara gitmek isteyenlere seyahat notlarımı aktarak istiyorum.Belki heveslenir siz de böyle tecrübeler yaşamak isteyebilirsiniz…

Geçen ay arkadaşım Yusuf’la beraber aylar öncesinden planladığımız Makedonya Skopje, Ohrid sokaklarındaydık.

Bu geziyi aylar öncesinden planlamasam sanırım hiç gidemezdim ve Yusuf’ta tek başıma gitmeyi düşündüğüm bu geziye dahil olamazdı.. Ama uçak biletlerini çok erkenden ucuza almak ve diğer ihtiyaçlar için zaman ve parayı yaratmak! İnsan isteyince çok zorlanmadan yapabiliyor..

Öncelikle bir çok kişi bu yurtdışı gezilerin çok pahalı olduğun düşünür ama açıkçası 2 gece 3 günlük tatilde çok fazla para harcamadık.

Erken aldığım bilet gidiş dönüş bana yaklaşık 220TL civarina mağloldu. 10 ay öncesinden parasını ödediğimi düşünürseniz bence çok bir şey değil. Ha haftasonu İstanbul’da takılmışım.. Ha Makedonya Skopje’de, Ohrid’te…

Geçen seneden 10 yıllık aldığım pasaport’um olduğu için hiç pasaport masrafım olmadı, Makedonya vize de istemiyor… Harcadığımız sadece uçak bileti + 200$ cep harçlığı.. civarında birşey.. Çok güzel bir tatil gibi oldu.

Sizlere de uçak firmaların kampanyalarını takip ederek aylar sonrasına alabiliyorsanız bilet almanızı öneririm. Ucuz bilette ve güzel kampanyalarda Flypgs benim favorim. Tabi diğer firmalar kampanya yaparsa onlarında biletleri alınabilir.

Neyse devam edeyim.. Bu tatile tek başıma çıkmaya karar vermiştim ki.. Böyle ucuz biletle yurt dışı seyahati fırsatını keşfeden 3 yol arkadaşı daha buldum. Yalnız tabi son dk değişiklikler olabilir. Bu arkadaşlardan kala kala 1 tanesi kaldı ki.. son bir iki ay kala biletini aldı ve sonrasında pasaport işini halletti.

İşte Yusufla beraber gittik, geldi.. Bizim için değişik güzel bir gezi oldu.

Akşam üstü Skopje (Üsküp) uçuşu için Sabiha Gökçen hava alanında buluştuk ve standart prosedürlerden olan yurt dışı çıkışı öncesi -halen mantığını tam manasıyla çözemediğim-  harç pularımızı aldık!! ( kişi başı 15TL), sonra favori bankam Garanti saolsun ATM de döviz veriyor.. Cep harçlığı ayırdığımız TL leri Dolar yapıp aldık( Yalnız Avrupa ülkelerinde Euro daha iyi olurmuş!) ve peşine biletlerimizi sıra beklemeksizin kiokslardan check-in yaparak kolayca alıp güvenlik kontrollerinden geçtik.

Uçuştan 2 saat önce orada boş olduğumuz için Pasaport geçişinde hiçbir problemle karşılaşmadık, sıra bile yoktu. Harç pullarını ve pasaportları müherlediler.

Havaalanına erken gitmek daima avantaj, çokça vaktimiz var diyerek DuttyFree’deki arkadaşımızın Hülya’ya uğradık, Türkiye DuttyFree ‘sinde giderkende gelirkende mağazalara bakabilirsiniz. Fiyatlar İngiltere vb. ülkelerdeki DuttyFreelerden ucuz. 3. Dünya ülkelerindeki fiyatlardan pahalı. Her neyse Hülya saolsun bize çay ısmarladı, biraz sohbet ettik ve 1 saat kala uçağın kalkacağı kapıya gittik bir kenara oturduk.

Uçuş gayet rahat ve konforluydu. Koltuklarımız yan yana olmadığı için (Yusuf’un check-in yaparken ki acemiliği) uçağın boş olmasından fırsat 3 lü seri de boş bir yer bulduk ve son binen olduğumuza güvenerek kendi koltuğumuzdaymış gibi yayıldık. Uçuş kısa sürmekte. Biraz film izleyip Skopje Alexander the Great Airport ‘a yaklaşık 1 saatlik yolculukla ulaştık. Aradaki mesafe yaklaşık 840km.

Biz tatil süresi kısıtlı ve fazla birşeye ihtiyacımız olmadığı için el bagajını tercih ettik ve sırt çantalarımız büyük kolaylık oldu. İner inmez bagaj beklemeden Pasaport kontrolüne geldik.

Pasaport kontrolündeki Makedon güvenlik görevlisi her zamanki sorulardan neden geldiğimizi, nerede kalacağımızı ve otel rezervasyon falan var mı diye sordular, bende rezervasyon olmadığını information desk yardımı ile kalınabilecek içeri girince bakacağımızı, iki gün gezip dolaştıktan sonra Pazar günü döneceğimizi dilim döndüğünce anlattım ve dönüş biletimi de gösterip kısa sürede sorularını geçerek, ülkeye giriş yaptık.

Refakatçi modunda gezen Yusuf, benimle beraber olduğunu bildirmek dışında hiç bir dialoga girmedi.

Sanıyorum benim pasaporttaki daha önceki yurtdışı gezilerim (Romanya, Tanzanya, USA vizelerinin) de geçiş izni almamıza etkisi büyük. Daha sonradan öğrendiğimiz kadarıyla, pasaport kontrolünde sorulara net cevap veremediği için çokça insanı geri çeviriyorlarmış.

Kendime not aldım, bir dahaki pasaport kontrolünde en küçük dahi sorunla karşılaşmak için kalmasam dahi bir otel rezervasyonu da yapacağım.

Kontrolleri geçince iner inmez hava alanında biraz etrafta dolaştık. Anladığım kadarıyla hava alanı TAV tarafından yani Türkler tarafından yapılmış. Gayet derli toplu, modern ve temizdi.

Merak ettik araç kiralamayı düşündük günlük 50€ dediler. Kararsız kaldık ama sonra gereksiz yük olacağını düşünerek vazgeçtik.

Küçük bir gezinti sonrası hava alanında bulunan Makedonya postanesinden daha sonra tanışıp sohbet ettiğimiz Kadriya saolsun, elimizdeki dolarları yerel para birimi dinar’a çevirdi.

Döviz bozdurmak için ülkede en uygun yer bu postanelermiş. (Skopje de havaalanın tam girişinde, ortada) 200$ ‘ı 9000 dinar yaptık.

Paraların çok fazla kıymeti yok. 1TL yaklaşık 0,25 dinar demek. Yani bizim paramıza göre ¼ ü. Alım gücü baya düşük. Elimizde bir tomar para!!

Neyse, orada harcayacak paramızda olduğuna göre şimdi alışveriş vaktidir diyerek telefon hattı almak için etrafa bakındık.

Çıkış kapısının tam karşısında çok şükür ki daha öncesinde USA’de tecrübe ettiğim T-Mobile firmasının bayisini buldum. Makedonya da da altyapıları varmış. Satıcı kız hiç İngilizce bilmiyordu ama abisiyle beraber biraz biraz tarzanca, biraz globish anlaştık ve listelerden 1gb lik kendimize uygun hazırkart telefon paketini seçerek, telefon hatlarımızı aldık.

Hatlar sanıyorum 10€ civarinda bir fiyata geldi. Anında teknik ayarları Makedon kız tek tek yaptı. Aynı dk da hat açıldı.

Yurtdışında, dilini ve kültürüne yabancı olduğunuz bir yerde cep telefonundan internet demek her türlü problemin tek kalemde çözümü anlamına geliyor.

Hem birlikte gittiğiniz arkadaşınızla her hangi bir zamanda kaybolursanız telefonu rahatça kullanabilir, isterseniz de internet’in tüm nimetlerinden faydalanarak yolda harita ve güzel mekanları arama & bulma derdini minimum’a indirebilirsiniz. Yusufla hat almamız sonrası zamanlarda çok işimize yaradı.

Makedonya da alfabe kiril alfabesinin olduğu için bir yerde hangi yöne gittiğinizi anlamak, sokakta adres sormak yerine telefona bakmak, gittiğiniz yönü bilmek süper oldu.

Ben telefon hattımla iner inmez 1 kere Türkiye’yi aradım ama sonrasında anında bir sms geldi ve kredilerin azaldığını söyledi. (anlayabildiğim kadarıyla) Daha hızlı biter düşüncesiyle (ki satıcı yurtdışında pahalı olur diyip uyarmıştı) sadece voip ile görüştüm, hattın sadece internet özelliğini kullandım.

Skopjede cepten 3g bağlantı hızları gerçekten çok iyi.

Bu arada sizlere voip servislerinden Nonoh.net ‘i öneririm, cep telefonuna MobileVoip programını kurarak ister direkt aramalarınızı, ister voip aramasını çok çok ucuza getirme şansınız var.

Neyse çok uzatmayayım, havaalanında telefon ve döviz işimizde hallolunca şehir merkezine geçmek için otobüs saatlerini kaçırmışız, önce ben bekleyelim dedim. Neticede acelemiz yoktu ama sonra vazgeçtim, çok fazla beklemeye lüzum yok diyerek bir Taksiyle anlaşarak merkez’ e doğru yola çıktık.

Mesafelere göre fiyatlar fix imiş.. Liste fiyatında 20€ yazıyordu. Bizde sadece 20€ transfer ücreti verdik.

Taksicinin adını hatırlamıyorum ama yanlış anımsamıyorsam müslüman bir adamdı ve bize şehre gidene kadar olan yolda tüm çevreyi anlattı. Olduğumuz bölgenin etrafındaki dağlar komşu ülkelermiş. Sanki hepsi çok yakında gibiydi.

Şehir merkezine vardığımızda Türk Çarşısını, şehrin etnik gruplarını, gezilecek yerleri kaba taslak gösterdi. Kendisinden hediye bir Şehir haritası, kalem ve kağıt aldım.

Kısa da olsa yolculuk karnımız acıktırmıştı. Yemek yiyecek yerlere bakarken Yusuf’un oraya gitmeden önce bir arkadaşından öğrendiği Destan köftecisini aradık, çok aramamıza gerek kalmadı ki dükkan tam karşımızdaydı.

Mekanda köftelerin tadı Türkiye’dekiler gibi çok güzel ve lezzetliydi. Yediğim en iyi köfteler şampiyonasında sanıyorum ilk 5’e direkt girer. Mekan ferah ve yerli halk tarafından sevilen bir yerdi. Siparişimizi Türkçe bilen birinin alması bizi sevindirdi.

Fiyatlar bu arada çok uygundu. 2 kişi yemek için yaklaşık 20TL civarına denk gelen bir para ödedik.

Tıka basa karnımızı doyurduktan sonra çarşıda gezintiye başladık.

Yapıların çoğu eski ve yeni yeni bakımları yapılmakta. Ama insanlar basit hayatlarından gayet mutlu gözüküyorlardı. Sonradan öğrendiğimize göre alım gücü çok çok düşük ve işsizlik çok fazlaymış.

Çarşıda bir çok dükkan gördük, bolca ara ara el işi sanat dükkanları ve antikacılar vardı.

Bir antikacı bir hayli ilgimi çekti. Eski savaş zamanından kalma onlarca hatıralar dükkandaydı. Bir Finlandiya Hava Kuvvetleri arması beğendim almak istedim ama 40€ fiyatı bana çok fazla geldi. Gümüş olduğundan mı yoksa hatıra bir şey olduğundan mı anlam veremedim. Başka başka bir sürü hoş parçalar vardı.

Oldtown bölgesinde hep yollar arnavut kaldırımı şeklinde.

Nedendir anlamadık ama sokaklar çoğunlukla boştu, sezonu olmadığını düşündük.

Çarşıda bir kafeye oturup kahve içtik, mekanda çalınan müzikler Türkçe pop’tu ve açıkçası kendimi Türkiye’den çok uzağa gidememiş hissettim. Taa oralara bizim kültürümüzün devam etmesi de garip bir sevinç hali yarattı.

Çarşıda daha fazla çevre hakkında bilgi almak ve ücretsiz verilen (genelde) harita için Tourist Information Desk’e uğradık ama nafile.. Makedon biri vatandaş vardı ve zerre İngilizce bilmiyordu..

Hediyelik eşyalara bakındık. Fiyatlar ucuzdu ama bize hitap eden beğendiğimiz bir şey bulamadık.
Sonrasında gezi dolaşırken Skopje Kalesine çıktık, kapı kapalıydı.

Türk olmanın vermiş olduğu güvenle içeri daldık ama güvenlik yakaladı. Giriş yasak bakım çalışması var ertesin gün 8 de açılıyor o zaman gelin dediler.

Biraz etrafında dolandık, kalenin yakınında Mustafa Paşa Camii ’ne gittik. Mekanı T.C. Başbakanlık destekleyerek restore ettirmiş. Avlusunda ve içerde hiç kimseler yoktu. Biraz fotoğraf çekip dolaştık.

Daha sonra tekrar çarşıya döndük, gezip dolaşırken bir otel denk geldi fiyat almak için uğradık. Adı Santos düz bir yer. Odalara girip baktık, fikir olabilir burada kalabiliriz dedik. Sonra başka otellere de bakabiliriz diyerek ayrıldık.

Makedonya müzesini bulduk. Giriş 1TL civarında birşeydi. İki bölümden oluşmakta.. Bir tarafta Ortodoks kilisesinden çok özel eserler bulunmakta, diğer tarafta ise diğer kültür hazineleri yer almaktaydı.

Sezon olmadığından mı yoksa o güne özel mi.. Müze görevlileri hariç kimse yoktu. Çok rahat bir şekilde müzenin her yerinde sessizliğin içinde keyifle dolaştık, kimse yoku, ne karışan ne de bir şey diyen.. Müzeyi çok beğendik. Maketlerin olduğu yer çok ilgi çekicisiydi.

Müzenin ardından gezinerek şehir merkezine geçtik. Yolda bir tatlıcı bulduk Yusuf tadlarını denemek istedi, ben bizimkiler gibi iyi değillerdir diyerek iki parça denedim ama pek beğenmedik.

Merkeze doğru giderken önümüze Vardar nehri çıktı. Bu nehir Eskişehir’deki Porsuk çayı gibi şehri ikiye bölmekte. Bir tarafı oldtown eski yerleşim bölgesi diğer tarafı yeni dönem de yapılaşmakta.

Porsuktan çok daha da geniş ve çevresinde gezinmeye oturmaya yerleri bulunmakta. Su sürekli akıyordu, koku vs. yok ve çevresindeki yapılar yenileme çalışmasındaydı.

Bana göre bu manzara çok sırandı ama Yusuf görünce Vardar Vardar diyip sevindi.

Hava sıcaklığı ilk gün için biraz serindi. İkinci ve üçüncü günlerde daha da sıcak oldu.

Vardar’ı geçip uzaktan gördüğümüz Vera adlı bir AVM ‘ye daldık. Biraz ısınmak birazda buradaki AVM ler nasıl oluyormuş diye içinde dolaştık.

Türkiye’deki AVM lerden fazlaca farkı yoktu. Ülkenin kendi ürünleri pek az, sıkça gördüğümüz kullandığımız tüm dünya markaları raflardaydı.

Yalnız fiyatlar buradaki AVM lere göre çok çok ucuz ve malları kaliteli gözüküyordu.

Çok acıktık ve yiyecek birşeyler için etrafa bakındık ama ağzımızın tadına göre bir şey denk gelmedi. Biraz AVM de dolaştıktan sonra oradan ayrılıp şehrin başka yerlerine gezmeye devam ettik.

Açlık iyice kafamıza vurmuş olacak ki ben sonunda dayanamayarak bir tatlıcıdan alman pastası aldım. Türk usulu tatlı işlerinde iyi bulmamıştım ama bu pasta işleri fena değil.

Sonrasında Yusuf’un karnını doyurmak ve adam akıllı birşeyler yemek için etrafta dolanmayı bırakıp bir Mc Donalds’a uğradık. Big Mac XXL siparişimizin yayına sos istediğimizi anlatmak bir hayli uğraş vericiydi. Çok şükür ki anlatabildik.

Bizim uğradığımız Mc Donald’s bana bilindiklerden farklı geldi. Sanki bir okul kantini gibiydi. O akşam Makedonya milli maçı varmış ve tüm gençler sokaklardaydı.

Mc Donald’s ta plazma tv’de maç izleyenler, arkadaşlarıyla muhabbete gelenler.

İlginç bir ambiyansı vardı. Saat 11 civarı olmasına rağmen halen insanlar gelip, gidiyordu.

Yemek sonrası şehrin tam orta noktası olarak haritada gözüken; tarihin en büyük isimlerinden Makedonya’nın fatih’i olarak adlandırabileceğimiz Büyük İskender‘in heykelini görmeye şehrin tam orta kısmına geçtik.

Makedon hükümeti anlaşılan Yugoslavya sonrası ülkede milliyetçiliği arttırarak insanların ülkesine sahip çıkmasını istemekte, eski tarihlerini tekrar hortlatmak üzere çevre düzenlmesinde bolca ünlü Makedon heykelleri, ışıklandırma ve bolca bayraklarla etrafı düzenlettirmiş. Tam bitmemiş olsa da ben bu adımları beğendim. Sanat’a ve sanatçıya sahip çıkılmalı. Ayrıca kapitalizm karşısında milliyetçilik bence çok yetersiz ama yine de bir şeyler yapmak, boş durmamaktır.

Öğrendiğimiz kadarıyla şu andaki Başbakanları barok stili hayranıymış ve yenilenen devlet binalarında bu tarz yeniletmekteymiş. Her neyse, çevredeki binalar da çok gösterişli bir yapı tarzı var.

Meydanın çevresinde heykellerle beraber çevrede çokça yerli ve yabancı publarla, cafelerle karşılaştık.

İnsanlar saat gecenin 11-12 i olmasına karşın (ki çarşıda fazla insan görmemiştik) merkezde herkes geziniyor.

Queen adlı gece eğlence kulübünün önünden geçerken çok dikkat çekici, güzel Makedonya kızları gördük.

Gördüğümüz kadarıyla oranın kızları Türkiye’deki kızlara nazaran çok bakımlılar. Hiç kilolu, çirkin, sivilceli bir kız görmedik desem yalan olmaz. Hepsi ince, zarif, giyimlerine son derece özen göstermiş görünüyorlardı. Sanıyorum bu bölgeninin insanına doğal bir şey, havanın sıcaklığını pek hisstemiyormuşcasına giyinmeleri ilginç ve hoştu.

Zira benim kafamda bere, Yusufun da şapkası vardı ki, ellerimiz havanın serinliğinden buz gibiydi.

Demek ki bu kızlar üşümüyormuş. Neyse çok takılmadan, önümüze bakıp gezmeye devam ettik.

Biraz dinlenmek ve sıcak birşeyler içmek için London adlı bir pub’ı gözümüze çarptı ve içine girip güzel bir servis ile kahvelerimizi yudumlayarak, 1 saat civarında günün muhabbetini edip, yorgunluğumuzu attık.

Skopje’ye gidenlere meydan daki London’u gidenlere öneririm, fiyatlar çok makul ve kesinlikle Mac Donalds yerine yemek yemeye uğrayabileceğiniz bir yer. 2 tane Double Expresso, 1 Macchiato, 1 Hot Chocolate yaklaşık 18TL verdik ki.. böyle bir mekana Türkiye’de takılsak hesap sanıyorum 40-50 civarından aşağı çıkmazdı. London’da ertesi gün programını yaparken İngilizcesi iyi bir Makedon yardımcı oldu ve Ohrid için otobüs terminali yerini ve saatleri öğrendik.

Gecenin yorgunluğunu Londonda attıktan sonra şehrin ortasında heykel’e yakın taş köprüden Oldtown bölgesine geri dönerek denk gelip tek fiyat aldığımız Santos’ta uyumak üzere otele geçtik.

Santos Hotel Oldtown bölgesinde kalmak isteyenler için merkeze yaklaşık 1km mesafede, yürüyüşle 15dk lık bir yolda, çarşının içinde güzel bir otel. Sahibi Türkçe bilen bir Makedondu. Geceliğine iki kişi güzel bir oda için 30€ verdik.

Aklınızda olsun bu tür yerlerde oda kiralamadan önce girip görün. Biz fiyat alırken bakmıştık oda güzel, temiz, konforlu ve sıcaktı. O gece orada kaldık.

Sabah 7 olduğunda tekrar yolculuk vaktiydi.

8’e doğru ayıldık. Çarşıda Türkiye’de olduğu gibi çorbacı bulmak zor, sıcak simit, börek ve çay eşliğinde kahvaltımızı yapıp birkaç küçük hediyelik eşya alarak 2. gün programımızda Ohrid’e gitmek üzere yürüyerek Otobüs terminaline geçtik.

SkopjeOhrid arası yaklaşık 180Km ve arabayla 2 otobüsle 3 saatlik bir mesafede..

Otobüs’te noktadan noktaya bir firma bakıyor. Terminal biraz pis çevrede çok hanutçu var. Çapulcu tiplerden uzak durup biletlerimizi almak üzere gişelere uğradım. Laf anlatmak zor oldu ama sonunda İngilizce bilen birini sonunda bulduk, biletlerimizi gidiş dönüş aldık.

Önceki akşamdan 9’da kalkacağını sandığımız otobüs 10’da kalkacakmış.. Neyseki geç kalmış değildik ve yine zamanımız boştu.

Oyalanırken balkan turu yapan bir Türk çift ile karşılaştık. Otobüste seyahat süresi ne olursa olsun, hiç bir şey ikram edilmediği, bu sebeple yolculukta birşeyler almamızı önerdiler.

O çevrede 1 haftadır tatildelermiş ve yorucu olsa da çok keyifli geçiyormuş. Biraz su, biraz da yiyecek birşeyler alıp otobüs’ümüze bindik.

Skopje-Ohrid arasında bindiğimiz otobüs 15 yıl evvelinde olan eski kötü otobüslerden.  Otobüste koltuk numarası ya yok ya da insanlar biletleri takmıyordu. Neyse ki arkalarda rahat bir koltuk bulduk direkt oturduk.

Yusufla mola yerine kadar biraz muhabbet, biraz da tabletten film keyfi yapıp yolu yarıladık.

Mola yerine geldiğimizde sol tarafımızda bir Türk arkadaşla tanıştık ki muhabbet kısa sürede bir hayli sardı.

Arkadaşın adı Elif. Ailesinin soyu Ohrid’e kadar gelmekteymiş.. Tek başına bu tarafa gelerek bu yerleri ziyaret etmek istemiş. Üniversiteyi Boğaziçinde İngilizce okumuş, sonrasında Almanya’da master yapmış, şimdi de Bilkent’te doktora yapıyormış. Pek sevimli, samimi bir arkadaş.

Etrafta muhabbet edecek kendi dilimizden kültürümüden birini tanımanın vermiş olduğu keyifle nereden geldiğimizi, neler yaptığımızı paylaşarak kısa sürede arkadaş olduk.

Aslında aynı uçakla Skopje’ye gelmişiz ama tanışmak Ohrid otobüsüneymiş.

Her neyse.. Ohrid’te dolaşma programı yaptığını bunun için bir rehberle emailleştiğini gidince görüşeceğini ve bir tura çıkacağını söyledi , bizi de davet edince çok iyi bir fırsat oldu dedik hemen kabul ettik.

Ben Yusuf’la spontane bir şekilde gezmeyi severim ama rehberli gezinin etrafı görmek ve tanımak adına iyi olduğunu düşündüm, Yusuf’ta düşünmeden kabul etti. Elif’ten oradaki tur rehberi olan Akın’ın numarasını arayarak vardığımızda görüşmek üzere anlaştık.

Sonrasında Ohrid küçük bir yer.. Otobüs ‘ten inince bir taksiye binip, 5dk da Akın’ın olduğu noktaya gittik. 15-20 dinar gibi komik birşey tuttu sanırım.

Akın bizi kapıda karşılayarak güzel bir kahve ikramı sonrasında Ohrid gezi programının içeriğini anlattı ve aramızda anlaşarak fazla eşyalarımızı, çantalarımızı da orada bırakıp, hemen geziye başladık.

Açıkçası şans eseri denk gelen bu fırsat bizim içinde dört ayağımızın üstüne düşmek gibi oldu.

Gezi rehberimiz Akın, daha öncelerinde Türkiye’de yaşıyormuş; bize oraya gitme hikayesini anlattı.

Daha önce Aydın, Türkiye’de yaşıyormuş, Orada Turizm Seyahat acentacılığı , Basın ve Siyaset Danışmanlığı yapıyormuş.

Sonrasında bir zaman sıkılmış  ve kafa dağıtmaya Makedonya’ya geldiğinde buraya aşık olmuş, yerleşme kararı alarak eşi Lejla evlenerek buraya taşınmış.  Makedonya’da Traveler Macedonia şirketini kurarak turizmcilik yapmaktaymış. Bizim için bölgeye ve insanına fazlasıyla hakim Akın ile tanışmak, kendi dilimizde bir Tur rehberi bulmak çok harika bir şans oldu.

Akın, Makedonya tarihine, Ohrid’e dair bir çok olay anlattı. Onun sayesinde Ohrid gölünü en güzel açılardan fotoğraflama ve çevresindeki harika tarihi mekanları görme fırsatı yakaladık.

Neyse Ohrid gezi rehberimizin liderliğinde geziye başladık.

Evvela biraz gölün etrafında dolandık. Limanda gezindik ve fotoğraf çektik daha sonra çarşının içinden tepeye doğru yola koyulduk.

Yol üzerinde, söylenene göre ilk matbaa makinalarından birini gördük. Burada eski tip kağıt ve baskı yapımını gördük.

Sonrasında evlerin arasından, dar yol ve yamaçlardan yürüyerek tarihi mekanları tek tek ziyaret ettik.

İlk uğradığımız yer Sv.Sophia manastrı ydı. Bina restorasyon görmüş fakat iç kısımları harebe gibiydi. Sonrasında Roma Döneminden kalma antik Anfi Tiyatroyu, ardından Sv. Kliment Ohridski kilisesini, harika manzarasıyla Samoil Kalesini gezdik.

Akın’ın söylediğine göre Makedonya’nın tüm turistik tanıtımlarında fotoğraf ve videolara konu olan meşhur Sv.Kaneo kilesini ve Aziz Panteleimonu muhteşemdi.

Kiliselerden sonra Ohrid kalesi ne çıktık. Manzara inanılmaz güzeldi.

Gün batımını seyredik muhabbet ederek eski ve yeni şehir taraflarının manzarasına da görüp merkeze doğru yürüyerek indik ve oradan Akın’ın bir arkadaşının arabasıyla 60km uzakta olan muhteşem Sv.Naum ’a geçtik.

Sv. Naum bence Ohrid’te görülmesi gereken en güzel yerlerden biriydi.

Bir kilise ve beraberinde manastırı olan Sv. Naum tarihi dokusu, doğası ve muhteşem göl manzarası ile harika bir yerdi.

Bir tarihi mekan hayal edin, kendi havası bir yana bir de etrafta onlarca tavuskuşu düşünün.

Bahçede, balkonda, çatıda.. Manastırın bakıcıları ve gelen turistlerin evcilleştirdiğini düşündüğümüz tavuskuşları yanımızda ayrılmadılar.

Sabah kahvaltısından yanımda kalan simitleri parça parça koparıp bir kaç tanesini besleme fırsatı bulduk.

Tavuskuşlarının görüntüleri çok güzeldir. Bu arada fazla duyan olmamıştır, borazan gibi sesleri de bir o kadar komik. Sv. Naum’da çevrede dolaşıp biraz fotoğraf çektik.

Gün bitimine doğru güneşin batışını seyrettik ve tur gezimiz sona ermişti.

Tekrar Ohrid merkeze döndük. 2. gün gezimiz de sona ermişti.

Akşam hoş bir mekanda hep beraber yemek yedik.

Yemekten sonra hoş bir club’a gittik ama gürültü bizi sarmadı daha sakin bir yerde kahve içip ayrıldık.

Akın saolasun ben ve yusuf için bir arkadaşına telefon açıp bize güzel bir apart ayarladı.  Gece geçte olsa yatıp uyuduk.

Sabah uyanınca bir kahvaltı yapıp Akın, eşi ve Elifle vedalaştık, Skopje’ye geldik

Otobüsten inince Havaalanına taksi ile geçerek bilet işlerimizi halledip, Türkiye’ye geri döndük…

Uzun uzadıya anlattıysamda çok hızlı geçen zaman da 3 gün 2 gecelik Makedonya maceramız sona erdi..

Doğası, tarihi, mutfağı, insanları.. kesinlikle gezip görmeye değer güzel bir yolculuk oldu. Tatilde tanıştığımız Elif ve Akın şimdi yeni arkadaşlarımız..

Makedonya , Skopje, Ohrid ve diğer yerler hakkında detaylı bilgi almak, tatil programı yapmak isterseniz, hiç çekinmeden Akın’a  ulaşın derim. www.travelermacedonia.com adresinden kendisiyle direkt bağlantıya geçebilirsiniz.

Fazlaca birşey yok gibi gözükebilir ama kesinlikle güzel şeyler görürsünüz, ben buradan gitmeyi düşünen herkese Makedonya gezisini tavsiye ederim.

Son olarak buraya kadar okuma zahmetinde bulunduysanız, uzun oldu belki ama yazması sanki tekrar yaşamışcasına keyifli. Zahmetiniz için teşekkür ederim.

Yorum alanını kullanarak bana sorularınızı iletebilirsiniz.

Demedi demeyin..

Güzel bir Makedonya  tatili düşünüyorsanız.. Sizlere Akın’ı şiddetle öneriyorum.
Kendisiyle görüşüp harika bir tatil planı yapabilir, Makedonya’yı dolu dolu yaşayabilirsiniz.

Traveler Macedonia - Akın Sezer
Tel : +389 46 200 011 / Cep: +389 71 588 949
http://www.travelermacedonia.com  / info@travelermacedonia.com

 

 

Gelen Yorumlar

 1. Yusuf ALTUN 08 Nisan 2013 at 19:40

  Kısa da olsa Üsküp ve Ohrid gezilerimizden çok keyif aldım. Trabzon – Rize turundan sonra Oğuz’la yaptığımız ikinci gezi oldu bu. Elif ve Akın’la tanışmamız hem günümüzü renklendirdi hem de kısa vaktimizin daha verimli geçmesine neden oldu. Ohrid’i Üsküp’ten daha fazla beğendim diyebilirim. Bir kez daha ve eşimle gitmek istiyorum Ohrid’e. Oğuz’la farklı planlarımız var. İnşallah onları da gerçekleştiririz.
  Bu da kişisel tarihimize bir not olarak düşsün. Kısmet olursa, yıllar sonra okumak için tatlı bir hatıra olarak kalsın.

  • Oğuzhan 08 Nisan 2013 at 21:44

   Benim içinde çok keyifli bir gezi oldu. Umarım gelecek sene planlarımızda gerçek olur :)

   • ADnan 18 Haziran 2014 at 09:39

    Biz de 2013 yılında Saraybosna-Sırbistan-Makedonya-Kosova ve Karadağı araba kiralayarak dolaşmıştık. 7gece 8 günlük bir tatil şiddetle öneririm Balkanları. Özellikle Ohri harika bir yer Fuad Hayreddin’in otelinde konaklanabilir. Tekne gezintisi yapılabilir. Türk sokaklarında dolaşılabilir. Makedonya’da Vrapçişte’de birçok Makedon Türk’ü bulabilirsiniz. Türk bayraklarının dalgalandığını ve Türkçe konuşulduğuna şahit olabilirsiniz. Araç kiralama bu saydığım ülkeler için baya ekonomik oluyor.

 2. Cemal 08 Nisan 2013 at 20:30

  O kadar gitmek görmek istediğim yerler…Nasip olursa eğer gideceğim de… Balkanlar….Ahh ahhh..

  • Oğuzhan 08 Nisan 2013 at 21:44

   Hayırlısı olsun, inşallah bir gün gidersin Cemal kardeşim. Çok güzel yerler…

 3. Traveler Macedonia 16 Nisan 2013 at 19:36

  Sizlerin esliginde bir kez daha ve daha keyifli gezdigim Ohrid ve muhtesem guzellikleri hic bu kadar keyifli olmamisti. Bir kez daha ve bu sefer eslerinizle sizleri misafir etmekten mutu olurum sevgili Oguzhan ve Yusuf…
  Agzina saglik ne guzel seyler yasamis ve ne guzel anlatmissin, ohriden selamlar, sevgiler…
  Akin

 4. serap 22 Mayıs 2013 at 13:27

  merhaba, sizden öğrenmek istediğim biz kasım ayında makedonya ya gideceğiz hava nasıl oluıyor o aylarda ve bize tavsiye edebileceğiniz bir otel varmıdır

  • Oğuzhan 24 Haziran 2013 at 11:53

   Merhaba Serap,

   Makedonya da Üsküp için tavsiyem yok, ama Ohri için düşünürsen Akın’ın irtibat bilgilerini verebilirim. Gerçi Akın’ın Üsküp’te de tavsiyesi olabilir bir kendisiyle görüş istersen.. http://www.travelermacedonia.com/Iletisim.aspx

 5. nesrin 27 Haziran 2013 at 22:13

  merhaba, ben de ağustos ayında ohrid e gitmeyi planlıyorum.benimki hem turistik hem de biraz iş amaçlı gibi olacak bu yüzden yaklaşık 1 ay kalacağım.ohrid için diğer şehirlerden daha pahalı olduğu söyleniyor.doğru mudur? bir de ben yanıma sadece makedon dinarı almayı düşünmüştüm. euro da bulundurmalı mıyım yanımda ?

  • Oğuzhan 30 Haziran 2013 at 11:44

   merhaba nesrin,
   açıkçası biz kek gibi dolar her yerde geçer dedik (avrupada dolar biraz hataymış tabi..) hava alanında exchange ofiste hemen eldeki paraları dinar yaptık. benim tavsiyem euro isteyen yerlerde dinar vererekte işini görebilirsin (hatta pazarlıkta yapabilirsin böylece) ama matematik hesabı kafa karıştırıcı fazla para vermende söz konusu olabilir :) paranı euro götür bir miktarını dinar yap. kalanı euro kalsın. (büyük para küçük parayı her zaman döver :) yalnız Makedonya daki turist rehberi arkadaşımız Akın ‘a ulaşmanı şiddetle tavsiye ederim. 1 gün üsküp, 1 gün ohri yaptık.. o ohri günü dolu dolu, muhteşem geçti..

   Akın, benim yazılarıma bak senin konun olan sorular geliyor, insanları doğru yönlendireyim.. Benden daha iyi biliyorsun lütfen sende cevap atabilir misin?

   • nesrin 30 Haziran 2013 at 14:35

    peki cok tesekkur ederım tavsıyelerıne uyacagım :) büyük para küçük parayı döver mantıgı da supermış nasıl daha önce dusunemedım :D :D

    • Oğuzhan 30 Haziran 2013 at 17:56

     iktisat mezunu olunca, biraz da ekonomiyi takip edince, insan böyle şeyleri öğreniyor işte..

     bir başka söz de…

     money talking (para konuşur) dir. pek mühimdir.

 6. Traveler Macedonia 01 Temmuz 2013 at 01:28

  Selam Oguz;
  abi sezon geldi haliyle isler yogunlasti, o yuzden SIK SIK siteye girip inceleme yapamiyorum. bence bir android mesaj olayi falan yap yoksa haberim olmuyor gelen mesajlardan :)
  Arkadaslar Oguz’unda yuksek musadesiyle bana Makedonya ile ilgili her konuyu danisabilirsiniz, bende bilgim dahilinde cevaplarim. Altta iletisim bilgilerimi veriyorum… Eylulun sonuna kadar rezervasyon yapmadan kesinlikle yola cikmayin derim cunku cok yogun,
  Ben gectigimiz sene kasimin 15inde elektrikli isitici kullanmaya basladim ama bu yaniltmasin, dun yani 29 haziranda yaptigim turumda siddetli bir yagis soguk bir hava ve yer yer yuksek tepelerde sis baya zorladi araba kullanirken. Sanki mart bize saka yapti, haziran sonunda kendini biraz hissettirip kacti bugunde olabildigince sicakti…

  Plan yaparkende bana yazabilirsiniz, ama lutfen zor yerlerden sormayin; umarim sorun yasamassiniz fakat olurda iletisim zorlugu yasarsaniz arayabilirsinizde…
  Burada fahri konsolosluklar sadece torenlerde calisiyor ben bu konuda misyonerlik yapiyorum ;)

  Hepinizle gorusucez…
  +389 71 588 949 mobil/viber
  akinsezeraydin@hotmail.com

  • mustafa 11 Şubat 2014 at 17:16

   slm ben emekliyim makedonyada ufak bir iş yeri kurup yerleşmek istiyorum ne gibi işler var yardımcı olursanız sevinirim 05342776869

 7. mert akyol 10 Temmuz 2013 at 11:20

  telefon fiyatları nasıl ben 1 ay kalmayı düşünüyorum da

  • Oğuzhan 10 Temmuz 2013 at 16:38

   Mert bey,

   telefon hattı mı ? yoksa cihaz mı? fiyatlar hatırladığım kadarıyla Türkiye ile aynı gibi.. ama Akın daha iyi bilir..

   • Akin Sezer 07 Ağustos 2013 at 02:11

    Mesajdan anladigim elektronik fiyatlarinin ne alemde oldugudur. Avrupada da Turkiye de oldugu gibi cesitli kampanyalar var, bu sekilde telefonlar neredeyse bedavaya yada cok komik paralara alinabiliyor. Elbette o ulkenin vatandasi iseniz yada gerekli sartlari yerine getirdi iseniz. Sonuc: Elektronikte Fiyatlar Turkiyedekiyle neredeyse aynidir…

 8. özgür 12 Temmuz 2013 at 20:12

  merhaba, makedonya da eğitim almayı planlıyorum. tavsiye eder misiniz?

  • Oğuzhan 07 Ağustos 2013 at 01:41

   Özgür bey,

   International Balkan University ‘i gezerken gördük. Ülke gelişen bir ülke. Eğitim programlarının içerikleri ve uluslararası diploma geçerliliklerinin durumu nedir pek bilmiyorum. Orada olup etrafta dolaşırken insanların birbirine duyarlı olduklarını, genç nufusun hareketli olduğunu hissettim. İyi bir eğitim programı daveti alırsanız bence değerlendirebilirsiniz. İnsanlarının güzel olduğu bir ülke’de fırsatlarında çok olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Türk kültürüne pek yabancı da değiller.

   Selamlar,

   • Akin Sezer 07 Ağustos 2013 at 02:14

    Su anda Makedonya’da 3 farkli universitede toplamda 4000′e yakin Turkiye ve diger ulkelerden ogrenim goren yabanci var. %80 nini Turkler olusturmaktadir ve ozellikle tercih ettikleri bolge Stip tedir. Lokalizasyon Uskupe 1 saatlik mesafede ve dogusunda kalmaktadir. Herkes halinden memnun ve cesitli kolayliklarda saglanmaktadir. Konuyla ilgili ihtiyac duyarsan iletisim kur, bu konuda hizmet verebiliyoruz…

 9. murat 06 Ağustos 2013 at 20:26

  Merhaba,Oğuz Bey,

  Makedonya Hakkında,ki izlenim ve paylaşımlarınızı büyük bir keyifle okudum ,
  Gittiniz gördünüz:) makedonyadaki iş hayatı ile ilgili gözlemlerde bulunma şansınız oldumu? iş yaşamı piyasası nasıldır merak ediyorum görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

  • Oğuzhan 07 Ağustos 2013 at 01:34

   Merhaba Murat bey,

   Makedonya da iş hayatı bana sorarsanız, gelişen bir ülke. Çok güzel açık bir pazar. Ticari faaliyetlerde ülke Türkiye den daha farklı. Akın’ın tecrübelerinden dinlediğim ve tanıştığım diğer insanlardan anladığım kadarıyla hızlı bir şekilde şirket kurabiliyor ve ticari faaliyetlere girebiliyorsunuz. Ama süreçleri sanıyorum iş alanlarından iş alanlarına farklılıklar gösterebilir. Ülkede ağır sanayi bir üretim yok benim bildiğim. Devletin iş yapmak isteyenlere teşvikleri olduğunu duydum. Akın bey cevaplarsa bu konuda birlikte bilgi alabiliriz sanırım :)

   Selamlar,

   • Akin Sezer 07 Ağustos 2013 at 02:18

    Slm Murat,
    Oguzunda soyledigi gibi yeni gelismekte olan bir ulke oldugu icin Makedonya’da cesitli sektorlerde ihtiyac ve buna bagli talepler, destekler var. Fakat elbette bakmak ve gormek farklidir. Kanimca gelip gormeli ve kendi degerendirmelerini yapmalisin. Sonuc olarak ben 1 yil once geldim 3 ay gezdim ve sonunda bildigim isi yapmaya karar verdim. Sonuc olarak kombine ek islere girerek su anda 4 alanda faaliyet yurutmeye basladim…
    Gorusmek uzere…

    • murat 08 Ağustos 2013 at 00:42

     Selamlar,
     Blok sahibi Oğuz Bey ve tüm misafir arkadaşların bayramını en içten dileklerimle kutlar.Herkese sevdikleriyle beraber mutlu huzurlu kazasız belasız bir bayram geçirmelerini dilerim.

     Akın Bey Oğuz Bey, açıklamalarınız için teşekkürlerimi sunarım,
     Akın bey yazınızdan,Anladığım kadarı ile şu an makedonyada çalışmalarınız var.Bu ayın 29 ,nda 1 haftalığına üsküp ziyaretim ve keşfim olacak,Müsait olmanız durumunda yolculuğum başlamadan rica etsem bana biraz ön bilgi verebilirmisiniz.?
     Saygılar Selamlar.

     • Akin Sezer 08 Ağustos 2013 at 01:40

      Slm Murat bey;
      ilgi alaniniz ve buradaki dusuncelerinizi isterseniz mail olarak bana yazin. info@travelermacdonia.com bu sayede size daha verimli bilgiler yada arzu etmeniz halinde burada gecireceginiz zamani planlama sansimiz olur. Turimle ugrasmanin yani sira su anda 3 turk yatirimci firmaya burada danismanlik hizmeti vermekteyim. Mesajinizi bekliycem.

 10. saban 07 Ağustos 2013 at 01:21

  merhaba oğuzhan bey , ilk olarak bilgiler için çok çok teşekkür ederim çok faydalılar .

  benim için en önemli nokta sizin de değindiğiniz gibi mobil hatların kulanım fiyatları malum internetiniz olduğu yerde birilerine danışmadan birçok işinizi halledebiliyorsunuz ki bu her yönden kazançlı oluyor özellikle zaman konusunda . 10 euro luk bir fiyattan bahsetmişsiniz ; sorularım şunlar 1-acaba bu hattın kullanım süresi sizin tatiliniz kadar mıydı , yani 3 gün kadar mıydı ve eğer öyleyse 10 gün kadar olacak tatilde fiyat ne duruma gelir ? 2-hattın tarifesinde size sunulan internet hizmeti 1gb sanıyorum , bunun için ayrıca bir fiyat ödediniz mi ve bu ne kadardı ?

  vaktiniz olur da cevaplayabilirseniz çok sevinirim , şimdiden teşekkürler .

  • Oğuzhan 07 Ağustos 2013 at 01:37

   Merhaba Şaban bey,

   Bizim aldığımız hatların tekrar yükleme süresi sanıyorum TR deki gibi 3 ay idi.. Fiyatlar bura ile aynı yaklaşık. Daha evvel Romanya’da da Vodafone hat almıştık. Fiyatlar çok az daha ucuz, ya da daha kapsamlı, daha iyi internet paketleri var. 10 günlük tatilde de o hatları kullanabilirsiniz. Hattın içinde 1gb internet paketi dahil. Biz iki arkadaş aldık. Benim paketim bitti, 3g ‘yi cep telefonunda Wifi ağ paylaşım yaptık, son gün arkadaşımın da paketinden devam ettim. (İşim gereği internet’i çok fazla kullandım sizde o kadarı 10 gün bence gider :)

   Selamlar,

   • saban 07 Ağustos 2013 at 02:16

    tekrar teşekkürler Oğuzhan Bey , cevabınızın bu kadar hızlı olması için ayrıca teşekkürler .

    • Akin Sezer 07 Ağustos 2013 at 02:24

     Slmlar…
     Su an icin en iyi hizmeti saglayan T.mobile da hat ucreti 300 denar yani 5 euro dur. Bunun 250 denarini kredi olarak telefonunuzda kullanabilmaktesiniz. Internet paketi istediginiz taktirde tavsiyem 700 denarlik 10 gb paketidir ki buda 11.5 euroya tekabul eder… pripeyt hatlar (kredili) recharge suresi 3 aydir. Yabancilarin pasaport kaydiyla gerceklesen abonelikler 3 aylik recharge suresinde yukleme yapmadiklari taktirde direk iptal edilerek yeniden satisa sunulurlar…

    • Oğuzhan 07 Ağustos 2013 at 09:49

     Rica ederim..

 11. Gulcin Katmak 20 Ağustos 2013 at 18:46

  Merhaba, Tiran uzerinden Uskup’e oradan da Ohrid’e gecmeyi planliyorum amaTiran-Uskup arasi yol gozumu korkutuyor. Otobus ile gecis olanagi varmi yoksa direk Uskup mu yapsam?

 12. Akin Sezer 30 Ağustos 2013 at 18:58

  Merhaba, Tirandan once Strugaya oradanda ohrid e ulasabilirsin. Problem sadece sefer saatleri dikkatli olmalisin. Bunun disinda gayet keyifli bir yolculuk olacaktir. Tadini cikar… Simdiden iyi tatiller…

 13. kurtuluş atasevera biten tura 02 Eylül 2013 at 15:46

  17 eylül- 27 eylül arası tirandan başlayıp belgrad ta biten bir tura çıkacağım. Önerilerinizi bekliyorum.

 14. ali veli 03 Eylül 2013 at 00:56

  oğuzhan başar’a teşekkürler. ben de tecrübelerimi paylaşmak istedim ayrıntılara inmeden. saygılar
  21 – 29 ağustos 2013 tarihleri arası makedonya ve kosovadaydım.
  1. gün (21 ağustos) öğleden sonra üsküp havaalanına indim. Pasaport kontrolünde bir şeyler söyledi görevli. Dönüş uçak biletimi otel rezervasyumu seyahat sigortamı uzattım öyle olunca biraz baktı onayladı. Başkim isimli bir tanıdık karşıladı havaalanında. Otele götürüp oranın diliyle rezervasyonla ilgili konuşup anlaştılar. bir kahveden sonra ayrıldı. Herkes işine gücüne tabiki. 1 gecelik rezervasyon yaptığım merkezdeki anja otele yerleştim böylece. Otelde türkçe bilen hasan ve deniz ilgilendiler üsküpte olduğum sürece. akşam olmadan kaleye çıktım. türk çarşısında dolaştım. bir büfeden t-mobil hat aldım internet için.
  2. gün (22 ağustos) milenyum haçına belediye otobüsüyle çıktım. otobüsler terminalin yanından kalkıyor. öğlen otobüsle geri döndüm. terminalden hemen bilet aldım. tetovo’ya (kalkandelen) geçtim. orada 2-3 saat gezdikten sonra gostivar’a otobüsle geçtim. orada internette tanıştığımız zekeriya ile biraz gezip kahve içip muhabbet ettik. akşam üsküp otobüsüne bindirdi sağolsun.
  3. gün (23 ağustos) gostivar’lı arkadaşın önerisini dikkate alarak ohri yakınlarındaki struga şehrine bilet aldım yola koyuldum. öğleden sonra vardığım struga’da önce bir otel bulayım dedim. fazla otel bulamadım. türkçe bilen birilerinden yardım almayı düşünerek dolaştım. rastladığım türkler zaten oralı olduklarından otellerle işleri yoktu tabi. sonunda bir markette 2 türke rasladım ki biri oralı biri türkiyeden 2 nişanlı genç. strugalı olanın komşusunun moteli varmış. götürdüler tanıştırdılar. uygun fiyata 2 gece kaldım orada da. struga’yı dolaştım akşam. bir markette tanıştığım ohrili bir türk olan atila ile hemen arkadaş olduk. ertesi gün için ohri’de görüşmek üzere anlaştık.
  4. gün (24 ağustos) ohriye geçtim. minibüsler çalışıyor 2 şehir arası. zaten 15 km arası var galiba. ohri’de kaleye çıktım önce. tekke’de tanıştığım makedonyalı türklerle muhabbet ettik biraz. sonra buluşma saatimiz geldi arkadaşla. ohri’de dolaştık. bir kahve içtik. festival filan varmış akşam. saat 9-10 gibi minibüse bindirdi ve struga.
  5. gün (25 ağustos) ohrili arkadaş struga’ya geldi biraz gezdik sahilde kahve içtik. beni üsküp’e yeni minibüslerle expres sefer yapan yerel bi firmaya götürdü. üsküp’e çok daha hızlı geri döndüm.
  6. gün (26 ağustos) makedonya’da aldığım tüyolar sonucu rotamı priştine’den prizren’e çevirdim. yine terminale giderek bilet aldım. ve kosova. sınırı sorunsuz aştık. ferizaj şehrinin içinden geçtik. yol 4 saate yakın sürdü. inince acaba türkçe bilen var mıdır diye bakına bakına yürürken bir esnaf çayevine girdim. baktım şakır şakır türkçe konuşuyor. çay ikram etti, prizren’i anlattı. daha sonra gene uğradım aynı yere türk kahvesi ikram etti :) meğerse prizren’in %80′i türkçe biliyormuş. otel aramaya başladım. bi taraftan da şehri dolaşmış oluyor fotoğraf çekiyordum. güzel bir otelle, otel tradita ile anlaştım. türkçe bilmiyorlardı. karşıki bir dükkan sahibi vasıtasıyla anlaştık. 50 euro 2 gün. kahvaltı yok. özellikle istemedim çünkü çorba içmeyi özlemiştim. sonra biraz dolaşıp kaleye çıktım. bir şehre gittiğimde önce kaleye çıkmak tercihimdir şehri kuşbakışı görmek için ve seyri keyif nedeniyle. akşam oldukça hareketliydi prizren.
  7. gün (27 ağustos) priştina otobüsüne atladım. çok yağmur yağdı o gün. priştina’da doğru düzgün bir şey yok. fsm camine oradan 2 müzeye gittim. şehirde dolaştım. hava da yağmurlu terminale geçtim, prizren’e dönüş. priştine’den kalan tek güzel hatıram makiyato oldu. içtiğim en güzel makiyato.
  8. gün (28 ağustos) sabah 9.00′da üsküp otobüsüne bilet almıştım. zaten 2 otobüs var biri sabah 5 gibi biri 9.00. üsküp’e geldim öğlen gibi. akşama kadar yürüdüm üsküp sokaklarında.
  9. gün (29 ağustos) sabah kahvaltı ve dünden oteldeki hasan bey vasıtasıyla 15 euroya anlaştığım taksiyle havaalanı. vuuuuuuuuuuu
  Not: ingilizcem yoktur.
  İYİ TATİLLER

 15. Hayri 28 Eylül 2013 at 11:26

  Merhabalar; Kısa bir tatil olduğunu son cümlelerden anladım, yoksa keyifle anlatılmış uzun bir tatil gibiydi, teşekkürler.
  29 Ekim tatilinde Balkanlara spontane bir gezi düşünüyorum, bu nedenle Akın Bey ile iletişme geçeyim hemen :)

 16. mustafa 01 Ekim 2013 at 19:57

  merhaba arkadaşlar. 4 ekim Cuma günü Tİran gidiyorum İstanbuldan. aynı gün Ohride gitmek istiyorum. güzergahı bilen daha öncede bu yolu giden varmıdır acaba? kolay otobüs bulabilir miyim? ne kadar sürer? mail atarsanız çok sevinirim.teşekkürler.

  • ohridpansiyon 03 Ekim 2013 at 01:51

   SLM SAYIN MUSTAFA TIRANDAN OHRIYE DIREK OLARAK MINIBUSLER GELMIYOR STUGAYA KADAR GELIYOR O DA BELLI SAATLERDE MINIBUSLER VAR TIRAN – STRUGA UCBUCUK DORT SAAT YOL SURER. STRUGADAN SONRA DA TEKRAR YA TAKISYE YADA MINIBUSE BINERSINIZ 20 DKK YOL VAR.OHRIDTE KONAKALAMAK ICIN GEREKIYORSA ASAGIDAKI ILETISIM BILGILERI VAR.IYI TATILLER

 17. Anıl 16 Kasım 2013 at 01:33

  İyi günler, ben de aralık başında gidicem üsküpe. Yalnız vize işlemleridir falan hiçbir şey yapmadım uçak biletimi aldım sadece o kadar. Yeşil pasaportum var süresi dolmadı henüz ( öğrenci olduğum için babamdan dolayı yeşil) herhangi bir işlem yapmam gerekir mi? ukrayna gittiğimde problem uçaktan inip sıra beklerken problem yaşamıştım. Bir görebli gelip niye daha sıradayken beni ayırıp niye geldin nerede kalıcaksın ne zman gidiceksin vs birton soru sormuştu en son tur rehberi birilerini arayıp çözmüştü problemi. Şimdi turla da gitmicem kuzenim orada öğrenci onun evinde kalıcam yani otel ayarladın mı sorusunun cevabı da hayır olacak bu sefer. Sınırda sorun yaşar mıyım? size detaylı olarak sorular sormuşlar mıydı? ya da ne sormuşlardı ? yardım ederseniz çok iyi olacak şimdiden teşekkürler.

 18. Mehmet Hamurkaroğlu 19 Aralık 2013 at 16:44

  Sevgili Oğuzhan, Anlatımını beğendim. Adeta gezdiğin yerlerde seninle beraberdim. Sana ve tüm aile fertlerine selam ve sevgiler

  • Oğuzhan 19 Aralık 2013 at 21:04

   Mehmet abi, Teşekkür ederim. Bizden de sevgi ve selamlar.

   Not: Merak ettim, acaba bu makaleye nette öyle gezip dolaşırken mi rast geldin?

 19. Akin SEZER 09 Ocak 2014 at 04:49

  Sevgili Oguz ve Makedonya’yi Balkanlari yasamak isterken bize gozu deymis tum seyyahlar;
  Gun gectikce bolgede sizler sayesinde daha cok gezme, sahibi oldugum bilgileri artirma ve kendimi gelistirme yolunda her birinizin katkisi buyuk olmus ve bu dogrultuda usanmadan SIKILMADAN (klavye kusuru olmasin diye) her mantikli sorunuza cevap vermeye calisarak Makedonya’da seyahatinizi kolaylastirmak ve bu esnada zaman zaman sizlere eslik etme firsati buldum. Bahtiyarim. Sayilarin gizemi konusunda hicbir kuskum yok lakin 2014 yilinin benim oldugu kadar Oguz’a ve sizlerede ugur getirecegine eminim ve en buyuk temennim bu yonde…

  “Makedonya transit bir tatil bölgesi olarak düşünüldüğünde, sadece otobüs camından göreceğiniz soğuk bir fotoğraf karesine benzer. Gelin birlikte doya doya Makedonya’yı yaşayalım…” dedim, sizlerde buna kanaat getirmis olacaksiniz ki 3′er 5′er geldiniz… Ilk kahveler hep benden oldu, sonrasi da hep neseyle doldu. Kanaatimce Makedonya’dan mutsuz ve memnuniyetsiz ayrilan %10′u gecmedi. Hatta 2. kez gelenler bile oldu (Buna yemin edebilirim)
  Bu saate kadar maillerimi kontrol edip 2014′un tezgahini hazirlayayim diye ugrasirken baktim ve 734 ayri ayri maile cevap verdigimi gordum. Mutluyum, gururluyum ve yeni seneye yine hizli yine spontane ve yine kafamiza gore turlar duzenleyerek bomba gibi hazirim. Turlarin basliklarini yazayim, sizde bana neler istediginizi yazin nede olsa oyle yada boyle gorusuruz; Balkanlarin kalbi kocaman ve simsicak ama cografyasi kucucuk bir eviniz…

  *Bati Balkanlar Turu
  Arnavutluk/Karadag/Hirvatistan/Saraybosna

  *Osmanli Motifleri
  Makedonya / Kosova

  *Balkan Baskentleri
  Makedonya – Uskup / Sirbistan – Belgrad / Kosova – Pristina / Arnavutluk – Tiran / Karadag – Podgorica / Saraybosna – Sarajevo

  * 100 yillik yanlizlik – 3 gece 4 gun Makedonya

  * Makedonya’da Gorulmesi Gereken 20 yer

  • fatma ozcan 28 Mayıs 2014 at 12:12

   akın bey merhaba,
   28/07/2014-31/07/2014 atarihlerinde esim ve 3 yasındaki oglumuz ile uskup e gelip 3 gece 4 gunluk bir gezi organize etmek istiyoruz ama acıkcası cocukla nerede kalacagımız ve nerelerei gezebileceğimizi bilemedik, bize bu konuda yardımcı olmanız mumkun mudur? yardımlarınız için şimdiden tesekkürler;

 20. levent 10 Ocak 2014 at 17:39

  akin bey merhabalar, mailinizi oguz beyin sitesinden aldim. benim size bijac sorum olacakti

  ben 20subat – 23subat tarihlerinde makedonyada olucam. ben hem ohride hemde prizen e gitmeyi dusunuyorum. 20 subat gunu ogleden sonra saat 16:00 gibi uskup havaalaninda olucam. ordan direk ohrid e gitsem bir gece orda konaklasam Ve ertesi gun ordan uskupe gecsem diye dusunuyorum ama ulasim, otobus saatleri hakkinda hicbir fikrim yok.

  Daha sonrasinda uskupten prizen e gecmeyi dusinuyorum ama uskupten ve prizen den saat kacta otobusler var bilmiyorum. bu kojularda yardiminizi almak istiyordum.

  Ayrica bu arada siz tam olarak ne is yapiyorsunuz bunuda solerseniz sevinirimailinize maol attim gonderilmedi.m. simdiden tesekkuler. bu arada info@

 21. selma 25 Ocak 2014 at 13:19

  Akın Bey Merhaba
  Size ulaşamıyoruz. 8 kişi mart ayında üsküp, ohri ve çevresinde 4 gece konaklamalı bir gezi yapıcağız. Sizinle e- mail ve facebook aracılığıyla iletişim kurmaya çalıştık ama yanıt alamadık. Birde buradan deniyoruz. Umarım yanıt verme zamanınız olur. Kısa sürede görüşmek üzere.

  • metin 23 Mart 2014 at 11:19

   akın beye ben de ulaşamıyorum. ben de nisan ayında gitmeyi düşünüyorum. siz gittiyseniz ve farklı bir kanal bulduysanız beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 22. Kazım Gunaydin 02 Şubat 2014 at 22:04

  Arkadaslar ben üsküpde tatli ve pastane dukkani acmayi dusunuyorum bu is hakkinda bilgisi olan varsa bana yardimci olabilirmi

 23. Akin sezer 12 Nisan 2014 at 12:18

  Arkadaslar merhaba;
  Az once tesadufen kendi imkanlari ile Makedonya gezisi yapanlarla karsilastim ve bana uyarida bulundular. Bana ulasilamiyormus. 2 seneden bu yana bana email yada telefonla sadece bilgi yada tur amacli ulasan herkese maksimum 3 gun icerisinde olumlu yada olumsuz cevap verdigimi soylemek isterim. Sema hanimda bunlardan biridir. Haliyle yorum sonrasi tekrar sayfa ziyaret edilmedigi icin olumsuz bir tablo goze carpiyor…
  Bana telefon numaram olan 00389 71 588 949′dan ucretsiz viber, tango ve whatsupp dan ulasabilirsiniz…
  Facebook.com/akinsezer
  Twitter.com/travelermacedon
  Veya skype: akinsezeraydin@hotmail.com adreslerinden ulasabilirsiniz…
  2 yillik sure icerisinde Konsolosluk turizm musavirliginden bile cok maile cevap vererek tabiri caizse fahri konsolosluk gorevini ustlenmis durumdayim :)
  Sevgilerimle herkesle mutlaka karsilasiyoruz emin olun…

 24. Tuncay burak 15 Nisan 2014 at 11:07

  Benim herşeyim hazır ve nazırda 2 arkadaş gidicez bizi geri çevirirlermi ? arkadaşım orda öğrenci onlarda 1 hafta kalıcaz ..

 25. Fuat Şimşek 15 Haziran 2014 at 17:38

  Merhaba. Ohrid’e gideceğim ve gece mekanları olup olmadığını merak ediyorum. Görünüş olarak biraz sakin bir yere benziyor. Ohrid’ deki gece mekanları hakkında bilginiz varsa yardımcı olur musunuz?

 26. oğuz şen 26 Haziran 2014 at 09:56

  Merhba akin bey ikibsorum olacakti sizlere.birincisi oğustos ayinda ohrid’e gitmek planlari yapiyoruz ve direk istanbuldan uskupe uçakla gelip direk ohride taksi bulabilirmiyiz.ikinci sorumda uskupte pasaport gorevlisi onay vermeme orani kaçtir.neler yaparsak bu konuda sıkıntı yaşamayiz.şimdiden yardiminiz için t.ederim

 27. Tülay 10 Temmuz 2014 at 17:11

  Merhaba, iki hafta önce balkanlar turuns çıktık. Saraybosna, Dubrovnik , ,kotor ve budva yi gördük. 5 günlük çok güzel bir geziydi.ancak sizin yazınızdaki Makedonya (Üsküp) ve ohrid i görmeyi çok istedik. Fakat tura dahil değildi. Yazınızı okuyunca oraları da görmeyi daha çok istedim. Güzel bilgiler vermişsiniz umarım görmek kısmet olur. Kendi turumu da sizlere öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>